Trestně stíhaný politik má v jednáních na špičkové úrovni určitý handicap. Nikdy nebude mít stejné postavení, jako kdyby stíhán nebyl, sdělil Telička v online rozhovoru pro Aktuálně.cz

Jaký je obraz České republiky v Bruselu a poškozují ho nějak kauzy kolem premiéra Andreje Babiše? Nejen na to odpovídal v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

„Trestně stíhaný politik má v jednáních na špičkové úrovni určitý handicap. Nikdy nebude mít stejné postavení jako člověk stejných kvalit, který není stíhán,“ odpověděl Telička hned v úvodu více než dvouhodinového online rozhovoru.  Proč tyto kauzy ale stále tolik lidí přehlíží a Babiše dál volí a podporují? „Češi mají rádi silné lídry a mnohé jim dokáží odpustit. Neseme si také stále určité břemeno minulosti. Myslím si ale, že pohár pro mnohé začíná přetékat,“ reagoval na příchozí dotaz.

Další z diskutujících čtenářů pak upozornil, že nejsou slyšet na tyto kauzy reakce ani od zástupců zemí EU. Jako kdyby ho západní státníci s jeho problémy vůbec nekonfrontovali. „Nějaké menší signály jsou sdělovány v osobní rovině, alespoň jsem tak informován. Ale jinak máte pravdu, nic moc hmatatelného není vidět a slyšet. To však neznamená, že hodnocení není kritické a neovlivňuje jeho pozici jako premiéra a tím i naší země,“ řekl Telička, „panu premiérovi je to však asi celkem jedno. Kdyby to aspoň kompenzoval aktivní, vyváženou, efektivní a přínosnou evropskou politikou.“

Podle Teličky jsou Babišovy expresivní výroky o tom, že nikdy neodstoupí, pohrdáním a arogancí moci. Premiér k tomu má ale prostor, a to díky krytí od prezidenta, jenž je za tuto situaci rovněž zodpovědný. A jak hodnotí právě tak úzký vztah mezi premiérem a prezidentem? „Jako politický sňatek z ‚rozumu‘ či nutnosti, který škodí všem okolo, kromě jejich bezprostředního okolí. Přitom jeden i druhý, kdyby to potřebovali, svého druha hodí přes palubu raz dva,“ odpověděl.

Přestože byl rozhovor zaměřen především na kauzy kolem premiéra a na to, jakým způsobem mohou ovlivnit postavení České republiky, objevila se i řada dalších témat, na která místopředseda Evropského parlamentu odpovídal. Jedním z nich bylo současné postavení Ruska a reakce na jeho agresi ze strany EU. „Nejde jen o to, že je Kreml silný, ale že my jsme slabí. Když jsme nejednotní a máme partikulární a parciální zájmy, jsme slabí. A že kdekdo dokáže EU pozici navrtávat, to je zřejmé z téměř každého prohlášení Zemana. A v některých dalších zemích je to podobné,“ vysvětlil Telička.

„Putin snad ani agenty a trolly nepotřebuje. Mnohé členské země si stále myslí, že občasné nadbíhání přinese ekonomické výhody,“ dodal Telička směrem k Rusku. Upozornil však rovněž na to, že současné debaty o obranné politice na úrovni EU nejsou jen nějakým tlacháním. „Držíme jednotu u sankcí a ty Kreml hodně bolí. Ne náhodou ruské autority neustále bojují za jejich zrušení a používají k tomu i Zemany,“ vysvětlil, „bohužel, náš premiér je v tomto stále slabý a krátkozraký. Ostatně ‚pobyt‘ jeho syna na Krymu hovoří za vše.

Další otázky se pak týkaly pozice hnutí ANO v rámci frakce ALDE, polské justiční reformy, prezidentových zájmům v Číně i Teličkově členství v KSČ. „Možná by se na to dalo nahlížet i tak, že ve velmi mladém věku a v určitém prostředí člověk udělal velkou až životní chybu. Jsem si toho vědom a nejen to. Do řady věcí jsem kvůli tomu nešel,“ přiznal, „ale také mám za sebou několik desítek let tvrdé práce, kterou jsem této zemi něco odvedl. Včetně členství v EU.“

Několik otázek mířilo také k evropským volbám, které se uskuteční příští rok. Bude Telička znovu kandidovat a plánuje vstup do nějaké ze stávajících politických stran? „O vstupu neuvažuji, ostatně jsem rád, že jsem nevstoupil do ANO a čekal, zda bude naplňovat slíbené,“ odpověděl. Ve hře je tak podle něho založení vlastního politického subjektu. Jestli do toho ale půjde, se zatím nerozhodl.

Celý online rozhovor můžete zhlédnout tady.

Share this